SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 4231402
nr 423 1402
Jardiniere
silver, sent 1800-tal, med glasinsats, smärre skador
Utrop:
300 kr
Såld:
12.000 kr
måndag 21 augusti 2006
4.500 kr
5.500 kr
ledande budet*
6.900 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver